Aby uzyskać lepszą skórę, spróbuj podnosić ciężary

Wiele osób smaruje się serum i balsamami w nadziei na uzyskanie świeższej, młodszej skóry. Ale dla zaskakująco skutecznych rezultatów spróbuj podnosić ciężary.

Nowe badanie opublikowane w Scientific Reports wykazało, że zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i trening siłowy zmieniły ekspresję genów i poprawiły podstawowe zdrowie komórek i tkanek skóry twarzy. Jednak treningi oporowe przyniosły korzyści wykraczające poza ćwiczenia wytrzymałościowe.

Odkrycia „zwiększają dowody potwierdzające, że ćwiczenia” wszelkiego rodzaju „są korzystne dla zdrowia skóry” – powiedział Mark Tarnopolsky, profesor, lekarz i dyrektor Kliniki nerwowo-mięśniowej i neurometabolicznej na Uniwersytecie McMaster w Hamilton w Kanadzie. Studiował ćwiczenia i skórę, ale nie był zaangażowany w nowe badania.

Skóra ludzi stała się „młodsza na poziomie komórkowym” po tym, jak zaczęli ćwiczyć, powiedział Satoshi Fujita, naukowiec zajmujący się ćwiczeniami na Uniwersytecie Ritsumeikan w Kioto w Japonii, który nadzorował nowe badanie. Najbardziej wyraźne efekty wystąpiły, gdy ludzie podnosili ciężary.

Badanie obejmowało Japonki w średnim wieku, ale ma potencjalne znaczenie dla każdego z nas, kto ma skórę i normalną miarę próżności lub przynajmniej zdrowy szacunek dla dobrego samopoczucia naszej skóry, zwłaszcza jeśli nie trenujemy siłowo.

Ćwiczenia wytrzymałościowe mogą pomóc Twojej skórze

Skóra nie jest oczywistym beneficjentem ćwiczeń. Możemy zobaczyć lub poczuć, jak aktywność fizyczna zmienia kształt naszych mięśni, serca, płuc i innych narządów. Jest również bardzo korzystny dla naszej wątroby. Ale nasza skóra? Niektórzy ludzie mogą nawet spodziewać się czegoś odwrotnego — że ćwiczenia, zwłaszcza ćwiczenia sprężyste, takie jak bieganie, będą rozciągać i szkodzić strukturze i wyglądowi skóry.

Ale Fujita podejrzewał inaczej, mimo że niewiele wcześniejszych badań dotyczyło ćwiczeń i skóry. Wiedział o jednym badaniu z 2015 roku, prowadzonym przez Tarnopolsky’ego, podczas którego duża grupa ludzi, niektórzy aktywni, a inni prowadzący siedzący tryb życia, obnażyła pośladki do biopsji skóry.

Skóra z pośladków się przyda, bo pewnie nie będzie zbyt długo przebywała na słońcu. Pokazuje więc aktualny wewnętrzny stan czyjejś skóry, pomniejszony o uszkodzenia słoneczne.

W badaniu Tarnopolsky’ego skóra osób aktywnych wykazywała cieńszą warstwę rogową naskórka, czyli zewnętrzną warstwę skóry, oraz grubszą skórę właściwą, głębszą, strukturalną warstwę w porównaniu ze skórą osób nieaktywnych w tym samym wieku. Ich komórki skóry zawierały również więcej i zdrowszych mitochondriów, centrów energetycznych komórek. Wszystkie te różnice są związane z młodszą skórą.

Ponadto, kiedy on i jego koledzy mieli siedzących starszych mężczyzn i kobiety, zaczęli biegać lub jeździć na rowerze kilka razy w tygodniu przez trzy miesiące, zewnętrzna warstwa skóry ich pośladków była pożądanie cieńsza, a warstwa wewnętrzna powiększyła się, podczas gdy ich komórki skóry dodały mitochondria.

W efekcie ich skóra zyskała młodość.

Co trening siłowy dodaje do rutynowej pielęgnacji skóry

Ale to badanie skupiało się wyłącznie na ćwiczeniach wytrzymałościowych. Fujita, który oprócz częstych treningów aerobowych podnosi ciężary, zastanawiał się, czy treningi oporowe mogą mieć podobny, a może lepszy wpływ na wewnętrzne zdrowie skóry.

Dlatego on i jego współpracownicy zebrali 56 kobiet w średnim wieku prowadzących siedzący tryb życia i ocenili elastyczność, grubość i strukturę warstw skórnych na ich skórze twarzy za pomocą ultradźwięków i innych środków. Pobrali także krew, sprawdzając ją pod kątem różnych substancji i dodając jej krople do izolowanych komórek skóry twarzy na płytkach Petriego.

Następnie wyznaczyli połowę kobiet, aby zaczęły jeździć na rowerze przez 30 minut, dwa razy w tygodniu. Reszta zaczęła podnosić ciężary, również przez około 30 minut, dwa razy w tygodniu.

Po 16 tygodniach naukowcy powtórzyli wszystkie testy.

Kobiety na ogół były sprawniejsze, jeśli jeździły na rowerze i silniejsze, jeśli podnosiły, co wskazuje, że ćwiczenie je zmieniło.

Ich skóra na twarzy też się teraz różniła. Miał lepszą elastyczność, co oznacza, że ​​był nieco mniej obwisły i lepiej wracał do kształtu po rozciągnięciu. Jego macierz zewnątrzkomórkowa, czyli biologiczne rusztowanie, które zapewnia strukturę tkanki skórnej, była również gęstsza, podczas gdy geny zaangażowane w tworzenie kolagenu skórnego były bardziej ruchliwe.

To wszystko są cechy charakterystyczne odmładzania skóry i występowały niezależnie od tego, jak kobiety ćwiczyły.

Ale tylko trening oporowy zwiększył grubość warstwy skórnej, najwyraźniej poprzez zwiększenie aktywności kilku wyspecjalizowanych genów, które pompują białka przeznaczone do budowy i wzmacniania tkanki łącznej.

Fujita nie jest pewien, dlaczego ćwiczenia wytrzymałościowe nie powiększyły warstwy skórnej kobiet w badaniu jego grupy.

Naukowcy nie oceniali również wyglądu skóry kobiet, chociaż „teoretycznie zmiany te mogą redukować zmarszczki, poprawiać wygląd i pomagać ludziom wyglądać młodziej” – powiedział Fujita.

Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia „sugerują, że na skórę duży wpływ mają nie tylko czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV i suchość”, kontynuował, „ale także czynniki wewnętrzne”, takie jak ekspresja genów i stany zapalne, które mogą ulec zmianie podczas ćwiczeń.

Nowy powód, aby zacząć podnosić ciężary

Wydaje się również, że mówią nam, że nadszedł czas, aby zacząć podnosić ciężary, jeśli tego nie robimy. „Można spodziewać się addytywnego efektu poprawy skóry, gdy połączy się zarówno opór, jak i ćwiczenia aerobowe” – powiedział.

Istnieje jednak wiele ograniczeń badania. Był mały, krótkotrwały i nie obejmował nikogo, kto nie był w średnim wieku, Japończykiem, prowadzącym siedzący tryb życia i kobietą. Nie miał również grupy kontrolnej.

Ustalenia „wydają się rozsądne”. Ale „nie sądzę, aby oznaczały one coś definitywnego” — powiedział David Sawcer, kliniczny profesor dermatologii w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles.

Potrzebnych jest więcej i większych eksperymentów, jak zwykle w nauce.

Jednak nawet przed dalszymi badaniami Fujita ma nadzieję, że jego badania „zachęcą wiele osób do nabycia nawyków związanych z ćwiczeniami”, powiedział – z zastrzeżeniem, że chronimy naszą skórę za pomocą kremu przeciwsłonecznego i odpowiedniej odzieży, jeśli ćwiczymy na zewnątrz.

„Jestem 53-letnim mężczyzną”, kontynuował, „i regularnie rano ćwiczę siłowo i aerobowo, i często słyszę, że moja skóra wygląda bardzo gładko jak na mój wiek”.

Czy masz pytanie dotyczące kondycji? Wyślij wiadomość e-mail na adres [email protected], a być może odpowiemy na Twoje pytanie w przyszłej kolumnie.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *