Dlaczego poruszanie się szybko przez 3 minuty dziennie może obniżyć ryzyko zachorowania na raka

Biegnij, aby zdążyć na autobus, a możesz także pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na co najmniej 13 rodzajów raka, zgodnie z zaskakującym nowym badaniem opublikowanym w JAMA Oncology.

W badaniu wykorzystano dane monitorujące aktywność ponad 22 000 mężczyzn i kobiet, aby wykazać, że osoby, które poruszały się szybko przez co najmniej 3 minuty dziennie, wbiegając po schodach lub spiesząc się do metra, były o około 30 procent mniej narażone na śmierć z wielu powodów. typów raka niż ludzie, którzy prawie zawsze spacerowali z miejsca na miejsce, nawet jeśli żaden z nich nie ćwiczył inaczej.

„To imponująca analiza i badanie” – powiedziała Susan Gilchrist, była profesor kardiologii w MD Anderson Cancer Center w Houston, która obecnie jest konsultantem tej instytucji. Studiowała ryzyko raka i ćwiczenia, ale nie była zaangażowana w nowe badania.

Badanie opiera się na wcześniejszych danych wskazujących, że energiczne ćwiczenia, takie, które przyspieszają nasz oddech, aż czujemy się dość zadyszani, mogą pomóc chronić nas przed rakiem.

Ale badanie sugeruje również, że formalne ćwiczenia mogą nie być potrzebne do uzyskania tych korzyści. To może wystarczyć, aby przyspieszyć tempo działań, które i tak byśmy wykonywali.

Ćwiczenia i ryzyko raka

Jeszcze przed tym badaniem nauka wykazywała silne powiązania między aktywnością fizyczną a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka. W szeroko zakrojonym przeglądzie naukowym opublikowanym w 2016 roku w JAMA Internal Medicine naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo rozwoju 13 powszechnych nowotworów, w tym raka piersi, żołądka, pęcherza moczowego, okrężnicy i krwi, było znacznie niższe, jeśli mężczyźni i kobiety regularnie ćwiczyli. Analiza z 2022 roku wykazała, że ​​46 356 przypadków raka rocznie w Stanach Zjednoczonych, czyli około 3 procent wszystkich przypadków, można by zapobiec, gdyby wszyscy, którzy obecnie nie ćwiczą, zaczęli.

Ale większość tych badań obejmowała osoby ćwiczące przez co najmniej 30 minut lub więcej prawie codziennie, co stanowi minimalną ilość zalecaną przez federalne agencje zdrowia. Większość Amerykanów nie ćwiczy tak dużo.

Tak więc niektórzy naukowcy zaczęli badać, czy mniejszy wysiłek może nadal zmniejszać ryzyko raka, a jeśli tak, to jak mało i jakiego rodzaju?

Te pytania skłoniły Emmanuela Stamatakisa, profesora aktywności fizycznej, stylu życia i zdrowia populacji na Uniwersytecie w Sydney w Australii, oraz jego współpracowników do rozważenia VILPA, skrótu od Vigorous Intermittent Lifestyle Physical Activity, który zasadniczo odnosi się do tego, co robimy kiedy spóźnimy się na pociąg.

Jak przemycić intensywność do swojego życia

Wiadomo, że energiczne ćwiczenia znacznie zwiększają sprawność — bardziej, minuta po minucie, niż umiarkowane ćwiczenia, takie jak szybki marsz. W rezultacie poprawia zdrowie w takim samym lub większym stopniu niż inne, lżejsze ćwiczenia, w krótszym czasie.

Ale jeśli niewielu z nas ćwiczy często, jeszcze mniej z nas chętnie ćwiczy intensywnie.

Stamatakis i jego współpracownicy zastanawiali się: czy jednak moglibyśmy uzyskać prawie porównywalne korzyści, jeśli czasami poruszamy się szybko w naszym normalnym życiu, bez próby ćwiczeń fizycznych?

W szeroko dyskutowanym badaniu opublikowanym w zeszłym roku w Nature Medicine, on i jego współpracownicy zdecydowali, że tak, wydaje się, że możemy.

W badaniu tym przeanalizowano dane z akcelerometru od ponad 20 000 osób, aby stwierdzić, że osoby, które poruszały się energicznie przez co najmniej cztery minuty dziennie, ale poza tym były nieaktywne, były o około 30 procent mniej narażone na przedwczesną śmierć z powodu raka lub innych przyczyn niż osoby, które nigdy nie podniosły. tempo.

Ale to badanie skupiało się na śmiertelności z powodu raka, a nie na przypadkach, chociaż unikanie raka jest lepsze niż jego przeżycie.

Tak więc w ramach nowego badania większość tych samych badaczy sprawdzała, czy okazjonalne szaleńcze próby dotarcia do windy lub metra mogą przede wszystkim wpłynąć na nasze ryzyko zachorowania na raka.

Zmniejsz ryzyko zachorowania na raka przez pośpiech

Podobnie jak we wcześniejszym badaniu, wydobyli dane z brytyjskiego Biobanku, repozytorium informacji zdrowotnych dla setek tysięcy dorosłych Brytyjczyków, z których niektórzy nosili akcelerometry do śledzenia codziennych ruchów.

Naukowcy zebrali rekordy osób w średnim i starszym wieku, które nosiły trackery aktywności i twierdziły, że nigdy nie ćwiczyły. Następnie wykorzystali sztuczną inteligencję do przeanalizowania danych, rozkładając wzorce ruchu ludzi sekunda po sekundzie, aby określić, kiedy uciekają, pośpieszają lub przyspieszają.

Następnie sprawdzili dokumentację medyczną pod kątem diagnoz raka w ciągu kolejnych siedmiu lat, zwracając szczególną uwagę na diagnozy 13 nowotworów, które wcześniej zidentyfikowano jako mniej powszechne wśród osób aktywnych fizycznie. Na koniec obliczyli ryzyko zachorowania na raka u ludzi.

Okazało się, że każda VILPA zmniejszała ryzyko zachorowania na raka.

„Minimum potrzebne do zmniejszenia ryzyka wynosiło znacznie poniżej jednej minuty dziennie” – powiedział Stamatakis.

3-minutowe słodkie miejsce

Ale idealne miejsce wydawało się oscylować wokół trzech do czterech minut dziennie w pośpiechu – nie ćwicząc, tylko się śpiesząc. Ta niewielka ilość energicznego ruchu wiązała się z około 18% mniejszym ryzykiem zachorowania na raka dowolnego typu, podczas gdy prawdopodobieństwo zachorowania na jeden z 13 szczególnie interesujących nowotworów było prawie 30% niższe.

Ryzyko nadal spadało, jeśli ludzie gromadzili więcej VILPA, ale w wolniejszym tempie.

„Te odkrycia są prowokacyjne” – powiedziała Kathryn Schmitz, profesor onkologii ćwiczeń w Hillman Cancer Center na University of Pittsburgh Medical Center, która bada ćwiczenia i raka, ale nie była zaangażowana w nowe badanie.

Ostrzega jednak, że przekonanie ludzi do intensywnego ruchu, nawet przez kilka chwil, może być zniechęcające.

„Ludzie preferują aktywność o małej intensywności” – powiedziała.

Ale Stamatakis jest optymistą. „Wyniki naszych badań są szczególnie istotne dla osób, które nie są zainteresowane ćwiczeniami w czasie wolnym”, powiedział, „co stanowi większość dorosłej populacji. Nasze badanie sugeruje, że wykonywanie kilku krótkich serii intensywnych ćwiczeń w ciągu dnia może być dla nich korzystne”.

Wyniki nie oznaczają, że ci z nas, którzy ćwiczą, powinni zrezygnować i zastąpić szybki sprint lub dwa, dodał Stamatakis. Pokazują również korelacje, ale nie to, czy VILPA bezpośrednio powoduje spadek zachorowań na raka, ani w jaki sposób może chronić przed rakiem. Zmiany w naszej kondycji, układzie odpornościowym i stanach zapalnych organizmu w wyniku aktywności prawdopodobnie odgrywają pewną rolę, powiedział Stamatakis.

„Przesłanie do domu jest takie, że poruszanie się z większą intensywnością podczas codziennego życia może być dobrą alternatywą dla zorganizowanych ćwiczeń” – powiedział – „i może zmniejszyć ryzyko raka w dłuższej perspektywie”.

Czy masz pytanie dotyczące kondycji? Wyślij wiadomość e-mail na adres [email protected], a być może odpowiemy na Twoje pytanie w przyszłej kolumnie.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *