Dzięki Tepito Coffee Richard Cabral przenosi East LA do Pasadeny

Aktor Richard Cabral i Jose Arellano z Homeboy Industries mieli chwilę refleksji w ostatni piątek, jadąc do Montebello ze swojej kawiarni Tepito w sercu Pasadeny.

Przepłynęli przez południową Pasadenę, znaną z domów rzemieślników i wysadzanych drzewami dzielnic, często wykorzystywanych do filmowania.

„Nigdy za milion lat nie jechalibyśmy taką ulicą, [seeing] takie piękno i architektura oraz spokój, jaki mają te społeczności” – powiedział Arellano, który dorastał w rodzinie związanej z gangami.

Mówią, że właśnie dlatego Tepito Coffee & Tea House, który został otwarty w grudniu w księgarni Vroman’s, ma sens w tak bogatym mieście jak Pasadena.

Były członek gangu, który zostawił za sobą kryminalną przeszłość, Cabral odniósł sukces w Hollywood, zdobywając nominację do nagrody Emmy w 2015 roku za rolę Henry’ego Tontza w antologii serialu ABC „American Crime”. Jego kariera — w tym ukochana rola Johnny’ego „Coco” Cruza w „Mayans MC” — zaprowadziła go do miejsc, w których nie dorastał w Boyle Heights i East LA.

„Doświadczyłem różnych rzeczy. Podróżowałem teraz po świecie” – powiedział Cabral.

Chce tego samego dla innych takich jak on.

Tepito – Cabral i Arellano są współwłaścicielami wraz z muzykiem i przedsiębiorcą Mikiem de la Rocha – zaczął od sprzedaży ziaren kawy, T-shirtów, filiżanek do kawy i fartuchów online. Ich ziarna są produkowane na farmie w Veracruz w Meksyku.

Ich pierwszy pop-up odbył się w lipcu 2021 roku w centrum Los Angeles na granicy Boyle Heights, a wkrótce potem zaczęli sprzedawać ziarna kawy na targu 3rd Street we wschodnim Los Angeles i innych miejscach. Wypełnili wolne miejsce w Vroman’s po zamknięciu tej lokalizacji przez Jones Coffee Roasters. To pierwsza cegielnia Tepito.

Cabral zaczął pić kawę w młodym wieku. Nescafé to „coś, co jest w naszej kulturze”, powiedział. W więzieniu Cabral dowiedział się, że kawa „jest wszystkim”. Używany do handlu wymiennego, jest to jeden z najczęściej sprzedawanych produktów, powiedział, dodając: „To paliwo dla więźniów”.

Ale minęły lata, zanim zainteresowanie Cabrala kawą przekształciło się w biznes.

Po nominacji do nagrody Emmy Cabral wspomina, że ​​ABC wysłało mu pudełko z prezentem, w którym znajdowała się torebka ziaren kawy. Cabral nie wiedział, co z tym zrobić, więc zadzwonił do przyjaciela, który powiedział mu, że musi zmielić fasolę. Nie miał młynka, ale dostał następną najlepszą rzecz, molcajete.

Cabral zmiażdżył fasolę, jakby miażdżył papryczki chilli, żeby zrobić salsę. Nie pamięta, jak ją filtrował, ale powiedział: „To była najsmaczniejsza kawa, jaką kiedykolwiek próbowałem, ponieważ była świeża”.

Tak po prostu, uświadomił sobie: „Przez całe życie piłem kawę w niewłaściwy sposób”.

„Teraz uczy naszych ludzi [that], „Hej, mógłbyś napić się dobrej kawy. Nie potrzebujesz azucaru. Nie potrzebujesz śmietanki – powiedział Cabral.

W 2019 roku Cabral wziął udział w festiwalu kawy w Los Angeles w poszukiwaniu producentów i rolników z Meksyku. Zauważył brak latynoskich właścicieli i przedstawicieli, ale pod koniec imprezy zauważył hodowcę kawy Carlosa Avendaño z Pecora 19º09´, firmy kawowej w Boca del Monte, małym miasteczku rolniczym w Veracruz w Meksyku.

Cabral i Avendano porozumieli się, a teraz Pecora 19º09´ produkuje torebki z kawą pełnoziarnistą dla Tepito. Nuty degustacyjne to jeżyna, wanilia i koniczyna w mieszance Sol lub truskawka, orzech laskowy, miód i czekolada w smaku Warrior.

Tepito zatrudnia około dziewięciu osób i obejmuje program staży w Homeboy Industries, program rehabilitacji ks.

Sam Cabral znalazł wskazówki w Homeboy Industries, gdzie odbierał telefony w recepcji, brał udział w zajęciach Anonimowych Narkomanów i przez około dwa lata pracował w piekarni. Kiedy Central Casting przyszło do Homeboya, szukając statystów do odcinka „CSI: Miami”, Cabral się na to zdecydował. Swoją pierwszą rolę mówcy dostał w programie TNT „Southland”.

„Historii Tepito nie da się opowiedzieć bez Homeboya” — powiedział.

Dzięki partnerstwu Homeboy, kuzyn Cabrala, Paul Navarro, obecnie znany jako Paulie the Barista, nauczył się obsługiwać ekspres do kawy i wkrótce zaczął robić mocha i latte w pop-upie w centrum Los Angeles. Był uzależniony. Homeboy uzupełniał swoje dochody, ucząc się podstaw w Tepito. Teraz jest pełnoetatowym baristą opłacanym przez Tepito.

Dla Navarro, lat 37, parzenie kawy to „jak nauka”.

Pracował w kilku przedsiębiorstwach społecznych Homeboy, w tym w piekarni oraz firmie zajmującej się recyklingiem i elektroniką. Ale szkolenie baristów jest tym, co utknęło.

Navarro – który ma tatuaże biegnące w górę iw dół twarzy, szyi i ramion – powiedział, że dostarczanie klientom orzeźwiających i gorących napojów jest satysfakcjonujące, a także „jest doceniany przez ludzi w dobry sposób”.

Czasami dostaje spojrzenia, ale interakcja z klientami pomaga w jego lęku społecznym. Poza tym, powiedział, postrzeganie zmienia się „jak tylko zaczną ze mną rozmawiać”.

Arellano, który pełni funkcję wiceprezesa w Homeboy, postrzega ich obecność w Pasadenie jako formę „odwrotnej gentryfikacji”.

Przypomina mu o zakazanej praktyce redliningu, która odmawiała mieszkańcom posiadania domu i usług finansowych ze względu na rasę. Restrykcyjne przymierza dotyczące ziemi uniemożliwiały osobom kolorowym życie na niektórych obszarach. Jak wynika z ostatnich badań, obszar metropolitalny Los Angeles nadal należy do najbardziej segregowanych regionów.

„Zawsze istniały te niewidzialne, wyimaginowane linie, które oddzielają nasze społeczności od siebie” – powiedział Arellano.

Dla Arellano chodzi o bliskość obszarów z zasobami, gdzie szkoły są lepsze i gdzie dostęp do zdrowej żywności jest łatwiejszy.

Wyraził to na spotkaniu „Homie 2 Homie” — inicjatywy mającej na celu połączenie osób zmarginalizowanych, w tym tych, którzy mogli być uwięzieni lub w gangach, z profesjonalistami pracującymi w różnych branżach — w niedzielę na zewnętrznym patio Tepito.

„To jest LA. To także część waszej społeczności” – powiedział obecnym.

Spotkania te odbywają się co drugą niedzielę w Tepito. Wśród uczestników są groomerzy i trenerzy psów, artyści, fryzjerzy, szefowie kuchni, osoby przechodzące przez program w Homeboy Industries oraz osoby pracujące w sektorze non-profit.

Zaczynają od kręgów uzdrawiania zakorzenionych w rdzennych praktykach duchowych, aby rozmawiać o problemach takich jak trauma. Palą szałwię, a podczas jednego z niedawnych spotkań tatuażysta Ernesto Burbank modlił się za Chrisa „Spanto” Printupa, założyciela Born X Raised, który zmarł tego lata.

Duchowość jest najważniejsza w Tepito, co w języku nahuatl oznacza „mała świątynia”.

Ołtarz znajduje się w pobliżu wejścia do kawiarni. Ofiary ołtarzowe obejmowały kakao, słodką trawę, szałwię, świece, obraz Matki Boskiej z Guadalupe lub przedmioty podarowane przez klientów.

„Jeśli pytasz mnie o duchowość, jestem związany z naszymi przodkami. Tam, skąd pochodzimy, w Meksyku, nasi przodkowie żyją i oddychają – te ruiny, te piramidy, te ceremonie” – powiedział Cabral.

Czarno-białe zdjęcia rodzinnego miasta jego ojca, Zacatecas w Meksyku, wiszą na ścianach Tepito. Pochodzą z niedawnej podróży, którą Cabral odbył z ojcem i synem. Odwiedzili stanowisko archeologiczne La Quemada — znane jako największa przedhiszpańska osada miejska w północno-środkowym Meksyku — i spędzili trochę czasu w domu jego babci w Jerez, Zacatecas.

Cabral chciał, aby jego syn „zrozumiał prostotę życia”, do którego powróciła jego babcia, kiedy przeszła na emeryturę z pracy w zakładzie wyzyskującym pracowników w centrum Los Angeles

„Chciałam się dowiedzieć, dlaczego moja babcia mogła mieszkać w Stanach Zjednoczonych, ale wróciła na swoje rancho. Musi być w tym coś dobrego – powiedział Cabral.

„Świat jest o wiele wspanialszy niż to, co nam powiedzieli… Życie w prosty sposób przynosi błogosławieństwa [with] to” – powiedział.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *