Jak Anne-Marie Bonneau, szefowa kuchni Zero Waste, zerwała z plastikiem

Największym grzechem większości amerykańskich gospodarstw domowych jest nasze uzależnienie od plastikowych butelek po wodzie.

Tak twierdzi Anne-Marie Bonneau, autorka bloga kulinarnego „Zero-Waste Chef” i autorka książki „The Zero-Waste Chef: Plant-Forward Recipes and Tips for a Sustainable Kitchen and Planet”. Ale chociaż Bonneau od 2011 r. jest wolna od plastiku, nie chce, aby ktokolwiek „postawił na zasadę „zero odpadów”. „To jest, jak mówi, „tylko cel”.

Ta rozmowa została zredagowana pod kątem przejrzystości i długości.

Czy był czas, kiedy nie byłeś tak sumienny w kwestii zakupów i konsumpcji żywności? Co spowodowało zmianę?

Kiedy urodziły się moje dzieci, nie zwracałam tak dużej uwagi na ekologię. Byłem zajęty. Nie chciałam SUV-a, ale kiedy moja córka miała 6 miesięcy i posadziłam ją w foteliku tego SUV-a, nie bolały mnie plecy. A teraz myślę: nie mogę uwierzyć, że to zrobiłam.

W 2011 roku zacząłem czytać o zanieczyszczeniu oceanów tworzywami sztucznymi. Chciałem dowiedzieć się więcej i więcej czytałem na ten temat, na temat albatrosów karmiących nim swoje młode. Tworzywa sztuczne to stosunkowo nowy produkt, który sieje spustoszenie. Postanowiłem, że muszę zerwać z plastikiem.

Zmiana rutyny zajęła nam miesiące. Ale łatwiej jest to zrobić w Kalifornii, ponieważ wszędzie mamy targowiska i pojemniki na śmieci.

Ponieważ zwracałem uwagę na odpady z tworzyw sztucznych, zwróciłem uwagę na wszystkie odpady. Aż 40% żywności, którą produkujemy w USA, jest niezjedzone.

Jakie było Twoje największe wyzwanie, gdy zerwałeś z plastikiem?

Opieka osobista była dla mnie naprawdę trudna. Wtedy nie było zbyt wielu szamponów w kostkach. Dezodorant był naprawdę trudny. Któregoś dnia córka zrobiła mi domowy dezodorant, który naprawdę się sprawdza.

Na Twojej stronie internetowej znajduje się lista „50 sposobów kopania plastiku”. Co znajduje się na górze listy?

Woda butelkowana jest numerem 1. Pijąc wodę z plastikowych butelek, spożywasz mikroplastik. Plastik może przedostawać się do żywności, a jeśli woda butelkowana zostanie podgrzana, może potencjalnie szybciej wypłukiwać toksyny.

Plastikowe torby na zakupy i torby na produkty są złe. I słomki. Kolejną rzeczą są kubki do kawy na wynos, które są wyłożone plastikiem. Gorące napoje i plastik nie są dobrym połączeniem. Znajdź kawiarnię, która pozwoli Ci zabrać ze sobą własny termos.

Wszystko to spowodowałoby duże wgniecenie, jeśli je przetniesz, zwłaszcza woda butelkowana. Ich wskaźniki recyklingu są niskie, ponieważ nasz system nie jest w stanie obsłużyć ogromnej ilości plastiku. Recykling jest przedsięwzięciem rynkowym. Miasto odbiera cały plastik i zawozi go do sortowni. Sortują to i pakują w bele. Jeśli nie będzie rynku na tę belę, trafi ona na wysypisko śmieci lub do spalarni.

Kiedy robisz zakupy spożywcze, jak planujesz z wyprzedzeniem, gdzie robisz zakupy i co zabierasz do sklepu, aby przewieźć różne artykuły spożywcze?

Najpierw zajrzę do lodówki i zobaczę, co mam pod ręką. Pomyślę, co mogę z tego zrobić, zamiast pytać: „Jaki przepis mam ochotę dzisiaj zrobić?” Nie planuję całego tygodnia czy miesiąca – zwykle tylko kilka kolejnych posiłków.

Robię zakupy na targu rolniczym. Biorę materiałowe torby na zakupy i przynoszę około ośmiu lub dziesięciu toreb z artykułami tekstylnymi. Jeśli kupuję jagody, przynoszę słoiki – wracają do domu nienaruszone, a sprzedawca może ponownie wykorzystać kosze, jeśli zostawię je na stoisku.

Wezmę słoiki lub wyprodukuję torby do sklepu masowego, w zależności od tego, co kupuję. Mleko kupuję w szklanych butelkach zwrotnych, a słoiczki zabieram do miejsc, gdzie mogę kupić olej spożywczy hurtowo. W wielu sklepach hurtowych butelki są ważone, więc płacisz tylko za zawartość słoika.

Czy kiedykolwiek wychodzisz coś zjeść?

My robimy. Wychodząc zabieram ze sobą puste pojemniki. Ulubionym miejscem mojej córki jest pobliska restauracja meksykańska. Talerze są naprawdę duże i nie jesteśmy w stanie ich dokończyć. Wrzucam więc resztki do pojemników i przynoszę do domu. Czasami ktoś z innego stołu pochyli się i powie: „To świetny pomysł. Zrobię to.”

Wiemy o plastiku. Jakie inne złe nawyki można spotkać w typowej amerykańskiej kuchni?

Marnowanie żywności to ogromny problem. Zmniejszenie tego nie ma żadnych wad. Jeśli zjesz całe kupione jedzenie, mniej rzeczy przyniesiesz do kuchni.

A większość ludzi je zbyt dużo wysoko przetworzonej żywności. Prawie każdy powinien jeść więcej warzyw, a te są dostępne na targu.

Czy jesz mięso?

Robię, jeśli mój mąż lub córka to kupuje i gotuje, ale zazwyczaj sama tego nie kupuję, chociaż kupowałam kurze nóżki do rosołu. Moja córka dostaje to, co dobre – hodowane na pastwisku. Jak mówi Michael Pollan, żyją dobrze i mają jeden naprawdę zły dzień. Więc chyba jestem wszystkożercą, ale naprawdę wybrednym wszystkożercą.

Jaką radę masz dla kogoś, kto chciałby zmienić swoje podejście do zdobywania i spożywania żywności, ale koncepcja zero waste wydaje jej się onieśmielająca?

To tylko cel. Nie kieruj się zasadą „zero waste”. Nawet jeśli nie przyniosę plastiku do domu, nadal znajduje się on w łańcuchu pokarmowym. Bardzo trudno tego uniknąć.

Gdyby ludzie zaczęli od sprawdzania, jakie jedzenie masz pod ręką i zastanawiania się, co możesz przygotować, ograniczyłoby to marnowanie żywności. Zwiększa kreatywność i sprawia, że ​​gotowanie staje się przyjemniejsze.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *