
Jak główkowanie piłki nożnej może uszkodzić mózg
Zgodnie z rosnącą liczbą badań dotyczących potencjalnego długoterminowego wpływu na mózg i umysły częstych kolizji między głowami a piłkami, wielokrotne uderzanie głową może być szkodliwe dla mózgu.
Wiele z tych badań ma charakter sugestywny, a nie ostateczny. Ale gdy mistrzostwa świata kobiet zbliżają się do szczytu, a wielu młodych ludzi zbiera buty i stroje na rozpoczęcie jesiennych sezonów piłkarskich, kwestia tego, czy granie na pozycji jest bezpieczne – i jak to zrobić – rzadko wydawała się pilniejsza.
Na przykład badanie opublikowane w JAMA Network Open w marcu wykazało, że u piłkarzy z college’u rozwinęła się utrzymująca się nierównowaga poziomów białek tau we krwi natychmiast po ćwiczeniu głów.
Ten rodzaj braku równowagi może „wskazywać na pojawiające się procesy patologiczne” wewnątrz czaszek graczy, powiedział Peter Filipcik, profesor z Instytutu Neuroimmunologii Słowackiej Akademii Nauk na Słowacji, który nadzorował nowe badanie.
W innym badaniu, opublikowanym w lipcu, również w JAMA Network Open, emerytowani zawodowi gracze w Wielkiej Brytanii, którzy zgłaszali, że średnio ponad pięć razy grali główką na mecz lub trening podczas swojej kariery, byli znacznie bardziej narażeni na pogorszenie zdolności poznawczych w późniejszym wieku. życia niż zawodnicy, którzy rzadziej trafiali głową.
„Istnieje coraz więcej dowodów”, że częste chodzenie „wiąże się ze zwiększonym ryzykiem” ewentualnych problemów z myśleniem i pamięcią oraz prawdopodobnie demencją, powiedział Weiya Zhand, profesor epidemiologii na Uniwersytecie w Nottingham i starszy autor badania.
Jak samochód wbijający się w ścianę
Nie znasz nagłówka? To widowiskowa, charakterystyczna gra w piłkę nożną, w której ktoś przekierowuje głową pędzącą piłkę.
Skutki mogą być znaczne. W badaniu z 2022 r., przeprowadzonym na zawodniczkach z college’u, naukowcy zmierzyli siłę G, wskaźnik przyspieszenia liniowego, podczas gry głową, używając czujników w ustnikach graczy.
„Astronauci podczas startu rakiety mogą doświadczyć kilku g przyspieszenia” – powiedziała Lyndia Wu, adiunkt inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, która kierowała badaniami. „Samochód jadący z prędkością 35 mil na godzinę, wjeżdżając w ścianę, może doświadczyć około 30 g przyspieszenia”.
W badaniu Wu kursowanie często skutkowało uderzeniami o masie 22 g lub większej, a niektóre z nich przekraczały 30 g.
Kierowanie się prowadziło również do dużej prędkości obrotowej lub sił uderzających głową w bok, jak stwierdziła ona i jej koledzy.
Co nagłówek robi z mózgiem
Nic dziwnego, że siły te mogą mieć nieprzyjemny wpływ na mózg.
„Gwałtowny ruch czaszki podczas kierowania powoduje ruch między mózgiem a czaszką i rozciąganie tkanki mózgowej” – powiedział Tanner Filben, absolwent naukowy i doktorant w dziedzinie inżynierii biomedycznej na Wake Forest University, który, podobnie jak Wu, wykorzystał wyspecjalizowane ustniki do śledzenia sił generowanych podczas kursu.
Chociaż te uderzenia rzadko powodują wstrząs mózgu, powiedział Wu, „nadal mogą powodować ruch oraz skręcanie i obracanie tkanki mózgowej wewnątrz czaszki. Materiał mózgowy jest bardzo miękki i chwiejny”, kontynuowała, „podobny do konsystencji galaretki” i rozciąga się, deformuje i podskakuje jak żelatyna pod wpływem nagłych uderzeń.
Czy taka deformacja powoduje uszkodzenie mózgu? Pytanie pozostaje nierozstrzygnięte, ale ostatnie odkrycia wstrząsają badaczami. W badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku w Norwegii naukowcy śledzili poziomy i typy mikroRNA, które są wyspecjalizowanymi cząsteczkami zaangażowanymi w aktywność genów, w krwioobiegu zawodowych piłkarzy po tym, jak ćwiczyli główkowanie.
Naukowcy odkryli, że niektóre mRNA, które uważa się za przyczyniające się do zapalenia mózgu, wzrastały przez kilka godzin po wyjściu z łóżka. Zapalenie nerwów może przyczynić się do rozwoju demencji i innych zwyrodnieniowych chorób mózgu, powiedział Stian Bahr Sandmo, profesor Norweskiej Szkoły Nauk o Sporcie w Oslo, lekarz i główny autor badania.
Silne powiązania między piłką nożną a demencją
Na większą skalę badania epidemiologiczne opublikowane w ciągu ostatnich kilku lat wykazują silne powiązania między piłką nożną a demencją, zwłaszcza na wysokim poziomie gry. Przełomowe badanie przeprowadzone w 2021 roku na prawie 8000 byłych zawodowych graczach płci męskiej w Szkocji wykazało, że byli oni średnio cztery razy bardziej narażeni na rozwój choroby neurodegeneracyjnej, takiej jak demencja, niż inni Szkoci. Ryzyko było najniższe w przypadku bramkarzy, którzy jako grupa rzadko grają głową, a najwyższe w przypadku obrońców, którzy najczęściej grają główką na dowolnej pozycji, napisali autorzy.
W podobnym badaniu opublikowanym w tym roku w Lancet Public Health, Szwedzi, którzy grali w najwyższej lidze szwedzkich lig piłkarskich, byli nieproporcjonalnie podatni na rozwój choroby Alzheimera i innych demencji w porównaniu do przeciętnych Szwedów – z wyjątkiem bramkarzy, których ryzyko odzwierciedlało ogółu ludności.
(U niektórych piłkarzy płci męskiej rozwinęła się podejrzenie lub zdiagnozowana pośmiertnie przewlekła traumatyczna encefalopatia, ciężka choroba zwyrodnieniowa związana z wielokrotnymi wstrząsami mózgu i innymi urazami mózgu, ale badania nie powiązały jeszcze głowy i CTE.)
Nakładanie ograniczeń na główkowanie piłki
Co zatem powinni czuć i robić zawodnicy, rodzice, trenerzy, szkoleniowcy lub ktokolwiek inny związany z piłką nożną w związku z graniem głową?
“Główka mniej!” powiedział Weiya Zhang, współautor badania emerytowanych brytyjskich graczy.
Federacja Piłki Nożnej Stanów Zjednoczonych zakazuje główkowania młodym zawodnikom w wieku poniżej 11 lat i ogranicza granie głową wśród graczy w wieku 11 i 12 lat do nie więcej niż 15 do 20 uderzeń głową tygodniowo podczas treningów, bez ograniczeń podczas meczów.
Badacze zajmujący się badaniem nagłówków na ogół zalecają jeszcze większą ostrożność i rozszerzone ograniczenia. „Unikaj czesania się przed okresem dojrzewania iw jego trakcie” – powiedział Peter Filipcik, którego badanie dotyczyło zmian w tau po chodzeniu.
Nie poświęcaj całej praktyki na kierowanie się, kontynuował, i „nie lekceważ żadnego bólu głowy”. Zawodnicy powinni opuścić boisko, jeśli czują się chorzy lub kontuzjowani w wyniku uderzenia głową.
„Odkryliśmy, że uderzenie głową piłki zwiększa poziom biomarkerów molekularnych, które wcześniej były kojarzone wyłącznie z neurodegeneracją i urazowym uszkodzeniem mózgu” – zaznaczył.
United Soccer Coaches, grupa, która zapewnia edukację i rzecznictwo trenerom piłki nożnej na wszystkich poziomach, od młodzieży po elitarnych graczy, oferuje członkom bezpłatny kurs online na temat tego, jak uczyć i doskonalić technikę główkowania, powiedział Tanner Filben.
Ale wiele pozostaje do nauczenia się na temat pozycji, powiedział Stian Sandmo, który kierował badaniem zmian mRNA. „Nadal nie wiemy zbyt wiele o konkretnych zagrożeniach neurologicznych związanych z grą w piłkę nożną”.
Czy istnieje, on i inni badacze zastanawiają się, „bezpieczna” ilość? Czy cztery uderzenia głową podczas meczu lub treningu są łagodne, ale pięć razy za dużo? Czy ryzyko jest różne dla graczy płci męskiej i żeńskiej lub dla sportowców rekreacyjnych i elitarnych?
Wielu badaczy koncentruje się na kierunku, a wkrótce oczekuje się większej liczby badań na większą skalę.
Ale w tej chwili, powiedział Sandmo, nie powinniśmy pozwolić, aby obawy związane z kierunkiem zepsuły naszą reakcję na piękną grę. „Badania oceniające długoterminowy stan zdrowia mózgu wykazały również, że piłkarze żyli dłużej z niższą śmiertelnością, na przykład z powodu chorób serca” – powiedział.
Rozkoszuj się atletyzmem zawodniczek Pucharu Świata kobiet oraz swoich młodych skrzydłowych i napastników, jeśli jesteś rodzicem piłki nożnej. Finał Pucharu Świata kobiet rozpocznie się w niedzielę o godzinie 6:00 czasu wschodniego.
Czy masz pytanie dotyczące kondycji? Wyślij wiadomość e-mail na adres [email protected], a być może odpowiemy na Twoje pytanie w przyszłej kolumnie.