Kiedy zbyt dużo ćwiczeń szkodzi sercu

Ćwiczenia są bez wątpienia dobre dla naszego serca. Ale czy potencjalnie możemy dostać zbyt wiele dobrych rzeczy?

Rosnąca liczba naukowców, w tym nowy raport na temat stanu zdrowia prawie 1000 długoletnich biegaczy, rowerzystów, pływaków i triathlonistów, stwierdza, że ​​lata ciężkich treningów wytrzymałościowych i zawodów mogą przyczynić się do zwiększonego ryzyka wystąpienia migotania przedsionków, zwłaszcza u mężczyzn.

Migotanie przedsionków lub AFib, jak się powszechnie nazywa, to nieregularne bicie serca, które może prowadzić do powstawania zakrzepów krwi i zwiększonego ryzyka udaru mózgu.

Ta nowa nauka nie oznacza, że ​​ktokolwiek z nas powinien wpadać w panikę i ograniczać treningi, zwłaszcza jeśli nasze rutynowe ćwiczenia są stosunkowo umiarkowane. Ale to sugeruje, że nikt nie jest odporny na problemy z sercem, bez względu na to, jak dobrze się czujemy.

Ćwiczenia zmieniają serca, zazwyczaj na lepsze

Bogactwo badań pokazuje, że osoby aktywne fizycznie są znacznie mniej narażone na rozwój lub śmierć z powodu problemów z sercem niż osoby, które rzadko ćwiczą.

Ćwiczenia wymagają wiele od naszego serca. Gdy tylko zaczniemy biegać lub w inny sposób ćwiczyć, nasze serca podwajają lub potrajają tempo pompowania krwi do pracujących mięśni.

Z biegiem czasu ten wysiłek wzmacnia nasze serce, podobnie jak inne mięśnie, przebudowując narząd, w tym jego przedsionki, które są górnymi komorami serca. Przedsionki dostarczają krew do niższych komór, komór, które pompują ją dalej. Generalnie zmiany te są pożądane i mile widziane.

Ale z powodów, które pozostają tajemnicze, lata powtarzających się, forsownych treningów i wyścigów mogą odbić się na sercu, wynika z niektórych pojawiających się badań.

Na przykład w szeroko dyskutowanym badaniu z 2019 r. naukowcy ze Szwecji zebrali dokumentację medyczną 208 654 szwedzkich finalistów Vasaloppet, wyczerpującej serii biegów narciarskich na dystansach do 90 kilometrów (56 mil) i porównali je do 527 448 Szwedów i Szwedów, którzy nie wzięli udziału w wyścigu.

Szwedzi są zwykle aktywni, ale serca niektórych z tych, którzy ukończyli Vasaloppet, wykazywały napięcie, stwierdzili naukowcy. Ogólnie rzecz biorąc, narciarze nie wykazywali większego ryzyka AFib niż pozostali Szwedzi. Ale ci narciarze płci męskiej, którzy brali udział w większości wyścigów lub kończyli z najszybszymi czasami, co sugeruje, że trenowali najciężej, byli bardziej narażeni na rozwój AFib w następnych latach niż ktokolwiek inny, niezależnie od tego, czy byli to narciarze, czy nie. (Kobiety narciarki miały najniższe wskaźniki migotania przedsionków ze wszystkich grup w badaniu).

Największe ryzyko wiąże się z największą ilością ćwiczeń

Zasadniczo badanie wykazało, że „wysoce wytrenowani sportowcy są bardziej narażeni na migotanie przedsionków” niż osoby, które wykonują mniej wysiłku, chociaż ogólne ryzyko pozostaje niskie, powiedział Kasper Andersen, lekarz i epidemiolog z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji, który nadzorował nauka narciarza.

Pomysł ten został wzmocniony w najnowszym badaniu sportowców i migotania przedsionków, opublikowanym w kwietniu w Clinical Journal of Sports Medicine, w którym w 2021 r. zebrano dane medyczne i treningowe od 942 długoletnich sportowców wytrzymałościowych płci męskiej i żeńskiej. Wszyscy w pewnym momencie rywalizowali na poziomie lokalnym lub krajowym, a większość nadal ścigała się.

Około 20 procent tych sportowców, prawie wszyscy mężczyźni w średnim wieku, powiedziało, że zdiagnozowano u nich migotanie przedsionków. Trzy procent z nich miało udar.

Podobnie jak w przypadku narciarzy, ci sportowcy, którzy trenowali najwięcej pod względem liczby lat startujących w zawodach i godzin tygodniowo, byli najbardziej narażeni na migotanie przedsionków, szczególnie jeśli byli to mężczyźni i, co bardziej zaskakujące, pływacy (w tym triathloniści).

„Wystąpił wyższy odsetek AFib” u najbardziej zapalonych sportowców „w porównaniu z populacją ogólną” – powiedział Susil Pallikadavath, kliniczny pracownik kardiologii na Uniwersytecie w Leicester w Anglii, który kierował badaniem. Dodał, że nie była to przypadkowa próbka, a częstość występowania prawdopodobnie była wypaczona, ponieważ sportowcy z AFib prawdopodobnie reagowali w nieproporcjonalnej liczbie. Nie jest również pewien, dlaczego pływanie zwiększa ryzyko w jego badaniu, chociaż pozycja leżąca w sporcie może się do tego przyczynić. (Nie ma dowodów na to, że infekcje covid-19 wpłynęły na wyniki; większość sportowców z AFib została zdiagnozowana na długo przed rozpoczęciem pandemii).

Zwróć uwagę na swoje serce

Co oznaczają te badania dla tych z nas, którzy często ćwiczą lub rywalizują?

Po pierwsze, nie przesadzaj, powiedziała Meagan Wasfy, kardiolog sportowy ze szpitala Mass General Brigham w Bostonie, która badała i leczyła migotanie przedsionków u sportowców. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery lub jogging przez kilka godzin w tygodniu, chronią nas przed wszelkiego rodzaju chorobami serca, w tym przed migotaniem przedsionków, ale także przed chorobą wieńcową, czyli blaszkami w tętnicach, najgroźniejszą chorobą układu krążenia.

„Za wszelką cenę ćwicz dalej” – powiedziała.

Ale z drugiej strony nie lekceważ i nie ignoruj ​​nowych objawów tylko dlatego, że ćwiczysz. Ryzyko rozwoju AFib może wzrosnąć „od trzech do pięciu razy w ciągu życia”, jeśli spędzasz wiele, wiele godzin tygodniowo na treningu, powiedziała.

Dlatego zwracaj uwagę na nagłe kołatanie serca lub duszność, szczególnie podczas ćwiczeń. Ditto za niewyjaśnione spadki wydajności. Jeśli nosisz smartwatch z czujnikiem tętna, zanotuj wszelkie skoki tętna.

Te środki ostrożności dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, powiedział Pallikadavath. Do tej pory zawodniczki z wieloletnim stażem wykazywały niewielkie dodatkowe ryzyko AFib, ale niewiele z nich można było zbadać. „Naprawdę musimy zbadać ryzyko u zawodniczek” – powiedział.

Mimo to chce uspokoić sportowców. „Korzyści płynące z ćwiczeń znacznie przewyższają ryzyko” – powiedział. „Tej wiadomości nie da się wystarczająco opisać”.

Czy masz pytanie dotyczące kondycji? Wyślij wiadomość e-mail na adres [email protected], a być może odpowiemy na Twoje pytanie w przyszłej kolumnie.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *