
Nacisk na bezpieczniejsze Skittles: Zakaz „toksycznych” dodatków do żywności trafia na biurko Newsoma
Zakaz stosowania kilku dodatków do żywności znajdujących się w popularnych przekąskach, w tym Skittles, przeszedł we wtorek ostateczne głosowanie w kalifornijskiej legislaturze, wysyłając projekt ustawy na biurko gubernatora Gavina Newsoma.
Kalifornijska ustawa o bezpieczeństwie żywności – pierwsza tego rodzaju w kraju – zakazuje produkcji, sprzedaży i dystrybucji bromowanego oleju roślinnego, bromianu potasu, propyloparabenu i czerwonego barwnika nr 3.
Pierwsza wersja projektu ustawy również przewidywała zakaz stosowania dwutlenku tytanu, jednak substancja ta nie została uwzględniona w wersji, która została przyjęta w poniedziałek przez Senat stanu większością 33 do 3 głosów.
Projekt ustawy, wprowadzony przez członka Zgromadzenia Jessego Gabriela (D-Woodland Hills), przeszedł we wtorek końcowe głosowanie proceduralne w Zgromadzeniu i skierował się do gubernatora.
Jeśli zostanie podpisana, ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2027 r. i będzie nakładać kary w wysokości do 10 000 dolarów za naruszenia.
„Dzisiejsze ponadpartyjne głosowanie stanowi ogromny krok naprzód w naszych wysiłkach na rzecz ochrony dzieci i rodzin w Kalifornii przed niebezpiecznymi i toksycznymi chemikaliami w naszej żywności” – oznajmił Gabriel w komunikacie. „To niedopuszczalne, że Stany Zjednoczone pozostają tak daleko w tyle za resztą świata, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności”.
Celem projektu ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa żywności w Kalifornii. Ale nie ma na celu zakazu żywności takiej jak Skittles, powiedział Gabriel, więc Kalifornijczycy prawdopodobnie nie muszą się martwić, że kolorowe słodycze znikną z półek sklepowych.
„Tak naprawdę staramy się ich nakłonić do zmiany przepisów” – Gabriel powiedział w marcu dziennikowi The Times. „Wszystkie te składniki są nieistotne.
„Uwielbiam Skittlesy. Uwielbiam kręgle Wild Berry. Jem je cały czas” – powiedział Gabriel. „Głosowałbym przeciwko ustawie zakazującej gry w Skittles”.
Gabriel zauważył, że wiele chemikaliów uwzględnionych w projekcie ustawy zostało już zakazanych w innych krajach, a producenci stosują substancje alternatywne.
„Myślę, że przeważające prawdopodobieństwo tego, co się stanie, będzie polegać na tym, że wprowadzą drobne modyfikacje w swoich przepisach” – powiedział Gabriel.
Ustawa wywołała furię w Internecie, ale także wsparcie ze strony aktora i byłego gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera.
„Jestem dumny z członka Zgromadzenia Jessego Gabriela za napisanie tej ustawy” – napisał w tym roku Schwarzenegger w jednym z numerów swojego biuletynu Pump Club, „i dziękuję wszystkim, którzy o to poprosili, cieszę się, że mogę ją poprzeć.
„Takie rzeczy nie są stronnicze. Kierują się zdrowym rozsądkiem. Warto powtórzyć: jeden z tych składników został zakazany w szmince od 1990 roku, ponieważ powodował raka u szczurów laboratoryjnych” – powiedział Schwarzenegger.