„Nie kręcono żadnych programów”. Noc strajkowych nieszczęść i drinków w przemysłowym barze Residuals

Czas spowiedzi: Oprócz tego, że jestem felietonistą kulinarnym, jestem także członkiem związku wykonawców SAG-AFTRA. Związek rozpoczął strajk w tym miesiącu, dołączając do Writers Guild of America, skutecznie doprowadzając do zatrzymania Hollywood.

Wstąpiłem do związku ponad dekadę temu i nadal jestem członkiem. Nieaktywny członek, powinienem wyjaśnić. Trudno jest wziąć udział w przesłuchaniu, gdy jest się pełnoetatowym dziennikarzem. Ale i tak muszę przestrzegać zasad SAG-AFTRA. Chcąc ocenić nastroje innych wykonawców po podjęciu decyzji o uderzeniu, zrobiłem to, co zrobiłby każdy dobry aktor: udałem się do baru.

I miałem w kieszeni czek na 37 centów.

Czek na 37 centów nie przyprawi nikogo o zawrót głowy, ale byłem w miejscu, w którym te świstki papieru miały ogromną moc: Residuals Tavern, bar w Studio City popularny wśród ludzi z branży, którzy przy zakupie hojnie przyjmą sprawdzić pozostałe kwoty poniżej 1 USD i dać ci w zamian drinka. Dla osób niebędących aktorami w pokoju czek rezydualny to płatność, którą otrzymujesz, gdy zrealizowany przez Ciebie projekt, taki jak program telewizyjny, jest nadal emitowany po jego pierwszym wydaniu.

Ale oprócz ścian z oprawionymi w ramki czekami na resztki w drodze do łazienki — tak, mają to — Residuals jest jak każdy inny bar w sąsiedztwie. Rzutki, szafa grająca, pomocni barmani i mnóstwo ludzi siedzących wokół, łapiących mecz Dodgersów i rozmawiających przy piwie i mieszanych drinkach. Tak się składa, że ​​wielu ludzi jest aktorami i wielu myśli o strajku.

Uderz w bluesa w barze

Bill Chott może być najbardziej znany z roli dyrektora w serialu Disney Channel „Czarodzieje z Waverly Place”. Aktor związkowy od 1994 roku, wcześniej był na linii pikiet w Warner Bros. Chott powiedział, że z pozytywnej strony był w stanie ponownie nawiązać kontakt ze starymi przyjaciółmi z branży, co stało się trudne podczas pandemii. Negatyw?

„Negatywem jest to, że musimy się wyróżniać w gorącym słońcu i błagać o uczciwą zapłatę” – powiedział.

Chott powiedział, że na przestrzeni lat zaobserwował „bardzo zauważalny” spadek płatności rezydualnych. „Kiedyś zarabiałem na życie… Pomiędzy pracą, [the money] Zrobiłem z pozostałościami, które utrzymałyby mnie przy życiu i już tak nie jest” – powiedział.

Aktor JJ Phillips, również członek SAG-AFTRA, powtórzył to zdanie i wezwał do restrukturyzacji systemu pozostałości.

„Pracowałem nad kilkoma projektami na platformach streamingowych” – powiedział. „Często jako aktor zarabiasz mniej niż byś chciał [get] za czasem nawet pracę przy filmach studenckich, którą wykonałeś na początku kariery, i nie otrzymujesz wynagrodzenia z tytułu zaplecza”.

„Firmy te nadal generują duże zyski, podczas gdy talenty, z których korzystają, tak naprawdę nie czerpią z nich żadnych korzyści” — powiedział.

Leroy Edwards III, aktor i członek związku, pojawił się w barze w koszulce SAG-AFTRA. Powiedział, że popiera strajk.

„Reszty i dochody generowane przez platformy streamingowe powinny być bardziej przejrzyste i bardziej współmierne do obecnych kosztów utrzymania” – powiedział. Edwards pojawił się w popularnym miniserialu Jeffreya Dahmera na Netflix, jednym z najpopularniejszych tytułów w serwisie streamingowym, który osiągnął miliard godzin oglądania w zaledwie 60 dni.

Ale Edwards powiedział, że nie otrzymał odpowiedniej rekompensaty.

„Jeśli sieć twierdzi, że ma miliard strumieni, dwa miliardy lub cokolwiek to jest, jeśli platforma tak twierdzi, moje pozostałości powinny być z tym współmierne, a nie czuję, że tak jest” – powiedział.

Edwards zwrócił również uwagę na znaczenie podwyższenia płac, „aby więcej podmiotów mogło uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej”. Obecnie członkowie muszą mieć 26 470 USD zarobków w okresie 12 miesięcy, aby się zakwalifikować. „To wielka rzecz” — powiedział Edwards.

„Zostałem przeskanowany dwukrotnie”

Następnie pojawia się kwestia sztucznej inteligencji, której niektórzy pisarze i wykonawcy (i szczerze mówiąc dziennikarze) obawiają się, że może zagrozić ich źródłom utrzymania i ostatecznie całkowicie pozbawić ich pracy.

Aktorka Leah Caruana, która dołączyła do związku w 2017 roku, doświadczyła tego na własnej skórze. Caruana pracuje jako drugoplanowy i zastępczy wykonawca w dużych produkcjach, często kilka razy w tygodniu. „Moja chleb powszedni to praca na planie” — powiedziała.

„AI ma na mnie bezpośredni wpływ” — powiedział Caruana. „Zostałem przeskanowany dwukrotnie”.

Czekaj — zeskanowane?

Caruana powiedziała, że ​​przeszła pełne skanowanie ciała na planie jako aktor drugoplanowy, rzekomo w celu umieszczenia jej w innych scenach, w których tłumy muszą być tworzone cyfrowo.

Opisała, jak została złapana wraz z innymi aktorami i zabrana do ciężarówki, jeden po drugim, i podniesiona na cokół, aby została zeskanowana przez morze kamer.

„Kamery są wszędzie wokół ciebie. Kamery w górę, w dół, prawdopodobnie 250 kamer wokół ciebie. Robi zdjęcie jednocześnie, a następnie… wszystkie zdjęcia są ładowane do bazy danych lub czegoś innego i to wszystko” – powiedziała.

Caruana powiedziała, że ​​nie ma wyboru, aby zrezygnować i że nie otrzymała żadnego dodatkowego wynagrodzenia.

„Jest coś chorego w tej całej sytuacji, w byciu skanowanym i braku opcji” – powiedziała. Dodała, że ​​w przypadku jednej produkcji udało jej się uniknąć skanowania, ukrywając się w łazience podczas pracy.

Powiedziała, że ​​aktorzy drugoplanowi znajdują się blisko dołu hierarchii rozrywki i jest mało prawdopodobne, aby kwestionowali taką praktykę z obawy przed utratą pracy.

— Nie będziesz się bić. Nie zrobisz z czegoś wielkiej sprawy. Chcesz być nazywany początkiem. Chcesz być osobą, którą nazywają” – powiedział Caruana.

Caruana mocno wierzy w konieczność strajku. „Strajk jest czymś, co należy zrobić, aby zwrócić na siebie uwagę, na którą zasługują te kwestie” – powiedziała.

Efekt domina dla pracowników

Przerwa w pracy dotknęła nie tylko aktorów.

Niezależny pracownik produkcyjny Eric Ligocki zauważył, że podczas gdy aktorzy i scenarzyści są najbardziej dotknięci strajkiem, ludzie, którzy pracują za kulisami, tak jak on, również cierpią. – Nie mam teraz nic w kolejce – powiedział.

Ligocki powiedział, że sytuacja gospodarcza jest stresująca, ale powiedział, że strajk „musi się odbyć”.

„Wszędzie jest mniej pracy dla wszystkich. Poza oczywiście aktorami i scenarzystami… masz rączki, elektrykę, dział kamer, transport, w tej chwili nie ma żadnych zleceń. Nie kręcono żadnych programów. Na każdego uderzającego aktora i uderzającego pisarza przypada 15… członków ekipy, którzy też nie pracują” – powiedział.

Jeśli chodzi o mnie i mój czek na 37 centów, jest to symboliczne dla stale malejącego strumienia płatności z serii małych ról w programach telewizyjnych, które kręciłem wiele lat temu. Tak, ja również doświadczyłem kurczenia się pozostałości.

Kiedyś mogłem liczyć na kilkaset dolców od czasu do czasu po emisji odcinków „New Girl” lub „Jane the Virgin”, w których się pojawiłem. Moje czeki stały się coraz mniejsze i teraz dostaję czeki na 37 centów. Wielokrotnie otrzymywałem płatności, które po potrąceniu wynosiły pensa lub mniej. Zgadza się, otrzymałem wcześniej pocztą czek na zero.

Ale teraz nie było czasu, by się na tym skupiać: zamierzałem zarobić na moim prawie darmowym napoju. Podszedłem do baru z czekami w ręku, kiedy zdałem sobie sprawę, że popełniłem błąd. Już zdeponowałem czek. Przyjazny barman przeprosił — czeki musiały zostać niezrealizowane.

Było równie dobrze — i tak nie jestem wielkim pijakiem.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *