Próbowaliśmy każdego smaku palety w Mateo’s Ice Cream, gdzie każdy jest zamrożonym dziełem sztuki

Chociaż nie ma niezawodnego sposobu na ucieczkę od pieca konwekcyjnego, jakim jest letni dzień w LA, moim zdaniem istnieje kilka oczywistych środków zaradczych: Przebiegnij przez zraszacz. Weź zimny prysznic i osusz się przed wentylatorem. Spędź popołudnie w lodowatym kinie. I, oczywiście, idź do Mateo’s Ice Cream.

Kiedy słońce zachodzi w kolejny lepki dzień, ludzie ustawiają się w kolejce przed lokalem w pobliżu bulwarów Crenshaw i Pico, niektórzy z dziećmi w koszulkach lekko mokrych od potu, czekając na szansę ochłodzenia się owocową paletą lub kęsem jedna z kremowych siostrzenic Mateo. Dla tych, którzy wiedzą, wizyta to lodowata, odświeżająca przerwa w środku gwałtownej fali upałów.

Mateo’s to, mówiąc najprościej, czas letni.

Podczas gdy Mateo’s sprzedaje również takie rzeczy, jak licuado i batidos (i nie śpij na zabójczej kanapce z indykiem), jego istotą są palety lub popsicles.

Każda z około 30 odmian to małe, zamrożone dzieło sztuki. Siedząc obok siebie w lodówce, z drewnianymi patyczkami i uporządkowanymi według smaku, kolorowe palety — truskawka, kantalupa, mamey, hibiskus — wyglądają jak próbki farby. Po złożeniu zamówienia osoba zajmująca ladę wyjmuje wybrany przez Ciebie wybór z etui i umieszcza wokół podstawy mały czworokątny kubek, aby złapać wszelkie krople, dzięki czemu wygląda to tak, jakbyś dzierżył mały miecz.

W Mateo’s jest wiele smaków paleta – zbyt wiele, aby rozsądna osoba mogła je wypróbować. Więc oczywiście wypróbowałam wszystkie.

Założona w 2000 roku firma Mateo’s jest w równym stopniu produktem Oaxaca, co Los Angeles. Założyciel Priciliano Mateo (zmarł w 2018 r.), urodzony w Chiapas i wychowany w Oaxaca, nauczył się handlu mrożonymi smakołykami od wuja i jako dziecko sprzedawał palety na plaży w Meksyku, pchając wózek przez piasek. Jego ojciec nauczył go sztuki sprzedaży, która przydała mu się w późniejszym życiu: zachęcaj ludzi do wypróbowania produktu. Jeśli jest dobry, klienci pójdą za nim.

Opowiedziała mi o tym Elizabeth Mateo, córka Priciliano, która obecnie prowadzi firmę razem ze swoją matką Sofią (wdową po Priciliano), jej bratem Oscarem i wujem Artem Hernandezem.

Elizabeth, która miała 10 lat, gdy Mateo otworzyła, pamięta, jak oglądała filmy na zapleczu, podczas gdy jej rodzice opiekowali się swoją raczkującą firmą od maleńkiej firmy do zatrudniającej obecnie około 40 osób.

Na początku Priciliano miał dwie prace, w ciągu dnia pracował w hotelu, a nocą w Warner Bros. Sofia, która również pochodziła z Oaxaca, pracowała jako fryzjerka.

„Zaczęliśmy w czerwcu 2000 roku i było to bardzo trudne” — powiedziała Sofia. „Zaczynaliśmy z bardzo małymi pieniędzmi. Zastanawialiśmy się nad kupnem nowego samochodu” za około 10 000 dolarów, które udało im się zaoszczędzić, ale Priciliano miał inne pomysły.

„Chcę robić to, co lubię” — przypomina sobie jego słowa, po czym opracowali biznesplan oparty na jego doświadczeniu w sprzedaży lodów i lodów na patyku w Meksyku.

Sukces firmy rósł powoli poprzez pocztę pantoflową i rzadko poprzez reklamy. Kiedy do gry weszły media społecznościowe i platformy, takie jak Yelp, „Mój tata bardzo lubił recenzje” — powiedziała Elizabeth.

Elżbieta powiedziała, że ​​celem rodziny jest teraz kontynuacja dziedzictwa jej ojca.

„Wszystko było spójne, odkąd zmarł mój ojciec” – powiedziała.

Ich lokalizacja na Sepulveda Boulevard pozostaje centrum i miejscem, w którym powstają wszystkie palety, nawet 3000 dziennie latem, w maleńkich foremkach zanurzonych w turkusowej kąpieli chlorku wapnia. „Wszystko jest robione dzień wcześniej i dystrybuowane następnego dnia. Rzadko coś przechowujemy – powiedziała Elizabeth.

Mateo’s nadal stara się uszanować swoje więzi ze społecznością Oaxaca za pomocą trudniejszych do znalezienia smaków, takich jak leche quemada (wędzone lub palone mleko), które dla niektórych stanowią silny związek z ojczyzną. „Ludzie chcą po prostu posmakować domu” — powiedziała Elizabeth.

Zanim w pełni zagłębimy się w smaki palety, pozwólcie, że w pełni sprowadzę do domu jedną kwestię: w Mateo nie ma nic złego. Tak, mam ulubieńców. Ale nie możesz się pomylić z niczym.

Z tego powodu, aby wzmocnić jednolitość jakości w całej galaktyce palet Mateo, podzieliłem smaki na trzy kategorie: Greater, Greater i Greatest.

Świetnie

Kawa — smakuje jak łagodny w smaku mrożony napój kawowy.

Pistacja — Kremowy, orzechowy smak z nutą przypominającą migdałowe ciastko z chińskiej piekarni.

Guawa — na pewno już kiedyś jadłeś guawę? Jeśli nie, pomyśl o tym jako o kwiecistej, tropikalnej gruszce. To jest fantastyczne.

Yellow Cherry (na bazie wody) — Nance, czyli żółta wiśnia, paleta ma fascynujący smak, który towarzyszy jej ziarnistej konsystencji. Wyobraź sobie przejrzałego banana wędzonego nad ogniskiem. Jeśli spodziewacie się czegoś o smaku wiśniowym, będziecie zawiedzeni.

Mango With Chile — jak jedzenie mango pokrytego chili z wózka z owocami. To jest prawie bardziej pikantne niż słodkie i ma ciche ciepło.

Orzech — podobał mi się ten, ale miałem trochę trudności z odróżnieniem go od kawy. Delikatny, orzechowy smak.

Wanilia — Dużo bogatego, kremowego smaku wanilii. Całkowicie polecam.

Esquimales — Esquimales w Mateo’s to wybór lodów na patyku w czekoladzie, które mogą być również podawane z posypką lub pokruszonymi orzechami. Oczywiście są świetne, ale osobiście nie potrzebuję dodatkowej powłoki, aby przeszkodzić prawdziwemu popsicle.

Coco Loco — Jeśli lubisz piña coladas, ale niekoniecznie padasz na deszcz, spodoba ci się ta mieszanka ananasa i kokosa w czekoladzie.

Większy

Truskawki (na bazie mleka) — mógłbym je jeść przez cały dzień. Kremowy smak truskawek i jako bonus pełna, mrożona truskawka przebita przez dno.

Soursop — Świetny smak guanabany w tej palecie, ze smakiem gdzieś pomiędzy jabłkiem a ananasem.

Black Sapote — Ta paleta ma piękny, nieprzejrzysty, prawie czarny kolor z subtelnym smakiem, który przywodzi na myśl budyń z persymony.

Hibiscus — Paleta tak głęboko fioletowa, że ​​można by pomyśleć, że to angielski zespół prog rockowy. Taniczny, cierpki i pyszny; Poczujesz się, jakbyś był na nocnym stoisku z taco, popijając agua fresca.

Ogórek z Chile — Orzeźwiający, jak woda z ogórkiem, którą dostaniesz po zabiegu spa, ale zamrożony na patyku. Ale oczywiście z kopem. Chile jest bardzo obecne i to nie żart.

Ananas — Mnóstwo rozgniecionych kawałków owoców w tym absolutnym zwycięzcy palety.

Kantalupa — Kantalupa, niesprawiedliwie oczerniana w wielu kręgach, to jeden z owoców typu „lubisz, czy nie”. Ale tutaj ten łagodny, kwiatowy smak naprawdę błyszczy.

Banan w czekoladzie — czy banan w czekoladzie to popsicle? Czy płatki to technicznie zupa? Możemy debatować nad tymi pytaniami w nieskończoność, ale możemy zgodzić się, że czekoladowe banany są pyszne, z orzechami lub bez.

Arbuz — Arbuz składa się w ponad 90% z wody, więc można by pomyśleć, że dobrze pasuje do mrożonej przekąski. Miałbyś rację.

Kokos (nabiał) — Kremowy, pyszny kokos. Pochowaj mnie w sarkofagu pełnym tego, proszę.

Yellow Cherry (nabiał) — nabiałowa wersja żółtej wiśni lub nance paleta. Nadal smakuje jak ciepłe przyprawy i dym. Uwaga dla barmanów: To może być świetne jako koktajl.

Największy

Mleko wędzone — Leche quemada, czyli wędzone mleko, jest prawdopodobnie najpopularniejszym smakiem palety w Mateo’s i łatwo zrozumieć, dlaczego. Głęboko kremowy z mocno wędzonym smakiem i plamą owoców pitaya na dole. Jeśli nigdy tego nie próbowałeś (lub jeśli to zrobiłeś), czeka Cię niespodzianka.

Truskawka (woda) — palety truskawek na bazie wody są w jakiś sposób nawet lepsze niż te na bazie mleka. Rozgniecione kawałki owoców są tym, co naprawdę wypycha go na wierzch.

Mango — wyobraź sobie dojrzałe mango w dłoni. Wyobraź sobie, że się w to wgryzasz. Teraz wyobraź sobie, że mango jest bardzo zimne i że jesteś bardzo szczęśliwy. Masz zdjęcie.

Kokos (woda) — Jedna z moich ulubionych palet tutaj. Być może ulubieńca. Obfitość smaku mrożonego kokosa, który nie jest kremowy jak wersja na bazie mleka, ale korzysta z drobnych kawałków owoców.

Pudding ryżowy — kolejny pretendent do mojej najlepszej palety. To kremowy pudding ryżowy, wypełniony małymi rodzynkami, w formie lodów na patyku. 10 na 10, brak notatek.

Mamey — Mamey jest ziemisty i kremowy, jak funky papaja i jest niesamowity jako mrożony deser. Wyobraź sobie wszystkie najlepsze cechy słodkiego ziemniaka — bogate i ziemiste — bez mączystości lub żylastości, które czasami mogą spotkać bulwę.

Myrtle — ten blady, ziemisty zielony lód na patyku jest mocno cierpki i garbnikowy, z małymi kawałkami owoców do żucia. Jest botaniczny i perfumowany i przypomina guawę, która ewoluowała do swojej ostatecznej formy. Jeśli nigdy nie próbowałeś arrayán lub mirtu, zrób to.

Limonka — idealne połączenie smaku kwaśnego, gorzkiego i słodkiego. Jak włożenie do ust połowy zimnej limonki, ze skórką i wszystkim innym.

Tamaryndowiec — wspaniałe przedstawienie tego, dlaczego kochamy cierpko-słodki owoc tamaryndowca. To całkowicie zmarszczy usta.

Jogurt z suszonymi owocami — Gładki, łagodny i pikantny, z mnóstwem zabawnych kawałków suszonych owoców do żucia między lizawkami (lub kęsami, jeśli jesteś tego typu osobą).

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *