Te peruwiańskie restauracje w Downey serwują coś więcej niż tylko pyszne jedzenie

Okrzyknięta jedną z najlepszych kuchni na świecie, kuchnia peruwiańska wciąż zyskuje na światowej popularności. W 2022 roku Peru zostało uznane za wiodącą destynację kulinarną na świecie według World Travel Awards.

Według spisu ludności z 2020 r. Społeczność latynoska w Downey stanowi 74% populacji. Nie ma podziału na grupy etniczne, ale cztery peruwiańskie restauracje w promieniu 12 mil są znaczące. Oficjalna enklawa dla Peruwiańczyków jeszcze nie istnieje, ale Downey należy uznać za jedną z nich.

W peruwiańskich restauracjach jest wyraźny wystrój, który przypomina ci, na wypadek gdybyś nie był pewien, że to peruwiańska restauracja. Możesz zobaczyć peruwiańską flagę przy wejściu, obraz Machu Picchu na ścianie lub pozłacany tumis i lamy w całej restauracji. Niektórym może wydawać się to kiczowate, ale inni Peruwiańczycy mogą poczuć się jak w kuchni swojej abueli.

Te cztery restauracje Downey są podstawą peruwiańskiej społeczności. Wszystkie działają od ponad 15 lat, ich klienci są zazwyczaj wielopokoleniowi i funkcjonują jako centra społeczności.

Przypadkowo wszystkie te restauracje znajdują się w centrach handlowych, położonych pomiędzy innymi firmami komercyjnymi. Mrugaj szybko, a możesz je przegapić.

Kurczak z rożna Toyito

Na rogu Telegraph Road i Paramount Boulevard, pomiędzy kliniką dentystyczną a biurem ubezpieczeniowym, znajduje się mała, niepozorna restauracja. Ale kurczaka z rożna Toyito nie należy lekceważyć.

Toyito’s serwuje polla a la brasa, wolno pieczonego kurczaka z rożna, zwykle w towarzystwie frytek, białego ryżu i sałaty lodowej. Kurczak jest gwiazdą show i powinien być soczysty, delikatny i dobrze doprawiony . Podobnie jak większość przepisów, dokładny sazón różni się w zależności od szefa kuchni i restauracji.

„Sazón, czyli przyprawa, nadaje mu szczególny charakter” – powiedział Daniel Goya, właściciel Toyito’s. Po tym, jak kilka lat temu jego matka przeszła na emeryturę, Goya podjął wyzwanie prowadzenia restauracji. Nie wspomniał, jakie składniki zawiera ich specjalny sazòn, ale opisał go jako będący pod silnym wpływem potraw peruwiańskich i japońskich. Goya i jego rodzina pochodzą z Peru i są pochodzenia japońskiego. Jego pradziadkowie pochodzą z Japonii, a on dorastał łącząc smaki i dania obu krajów.

Kurczak Toyito istnieje od prawie 20 lat. Jego najpopularniejszym daniem jest kurczak z rożna. Przez lata Toyito sprzedawało tylko pollo la brasa i jej akcesoria, ale rozszerzyło swoje ograniczone menu o inne ulubione, takie jak aguadito, zupa z kurczaka na bazie kolendry. Dodali nawet do swojego menu tortille de maíz. Kuchnia peruwiańska tradycyjnie nie obejmuje tortilli, ale to Los Angeles.

„Kiedy moja rodzina się otworzyła, zacząłem zauważać liczbę peruwiańskich restauracji i to mi coś powiedziało” – powiedział Goya. „Wtedy nasi klienci zaczęli nam mówić, że również mieszkają w Downey. Mieliśmy szczęście w wyborze lokalizacji, ponieważ nie przeprowadziliśmy badania demograficznego”.

Po tym, jak Goya i jego rodzina wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i wylądowali w Los Angeles, matka Goyi zdecydowała, że ​​chce otworzyć restaurację.

Toyito’s oferuje również wybór peruwiańskich składników, napojów i przekąsek na sprzedaż. Służą jako mała ambasada towarów, gdy artykuły spożywcze nie zawierają składników potrzebnych kupującym.

Siła Toyito, nawet podczas pandemii COVID-19, jest świadectwem jakości jedzenia, usług i lojalności ich klientów.

8510 Paramount Blvd Downey, 90240(562) 927-3080

Peruwiańska restauracja Fernando’s

Kiedy Liliana Gonzalez przybyła do USA przez Kolumbię, rozpoczęła pracę w peruwiańskiej restauracji. Gonzalez miał przyjaciół mieszkających w Downey, co ją tam zaprowadziło. Pracując jako kelnerka, zakochała się w jedzeniu i kulturze i poznała swojego przyszłego męża. Razem otworzyli Fernando’s Peruvian Restaurant w 2007 roku, ale Gonzalez pozostaje jedynym właścicielem.

„Uwielbiam peruwiańską kuchnię i dla mnie jest najlepsza na świecie” — powiedział Gonzalez. Powiedziała, że ​​nigdy nie rozważała dodania kolumbijskiej kuchni do menu, ponieważ wierzy, że jej klienci cenią sobie autentyczność i właśnie to chce zapewnić.

Fernando’s oferuje bogate menu z ulubionymi potrawami, takimi jak papa a la huancaina, papa rellena i różnorodne saltados.

Downey 9484 Firestone Blvd, 90241(562) 401-4050

Restauracja Parrilla’s Cholito

Ta restauracja ma bogate menu, ale jedną z jej świecących gwiazd jest pan con chicharrón, peruwiańska podstawa śniadaniowa, którą zwykle jada się w weekendy.

Danie zapewnia idealne połączenie pikantnego i słodkiego. Podstawą tej kanapki śniadaniowej jest francuska bułka, a następnie cienkie, okrągłe plastry smażonego camote lub słodkich ziemniaków.

Dalej są grubo krojone plastry smażonego chicharrón, czyli wieprzowiny. Jest zwieńczona salsą criolla, zapewniając kwaśną równowagę słonym i słodkim smakom. Ta salsa składa się z czerwonej cebuli w julienne, drobno posiekanej kolendry i aji amarillo, wszystko marynowane w soku z limonki. Dopełnieniem tej partii smaków są dwa różne ajis, czyli sos chili. Crema de aji amarillo jest gęsta i pikantna na bazie majonezu. Aji verde ma moc, w zależności od serranos wybranych tego dnia. Użyj obu ajis, jeśli chcesz uzyskać pyszną konsystencję. (Uwaga: ten przedmiot jest dostępny tylko w weekendy przed południem).

12121 Paramount Blvd Downey, 90242 (562) 622-9389

El Salto del Fraile

Ta restauracja ma pełną listę ofert, takich jak lomo saltado, pollo saltado i papa la huancaina, ale najbardziej popularną pozycją jest ceviche. Oferuje ceviche de pescado i ceviche mixto. Jeśli wolisz klasykę, spróbuj ceviche z okonia morskiego. Jest cienko krojony i gotowany w leche de tigre. Nie, to nie tygrysie mleko, a raczej mikstura soku z limonki z rocoto, czerwonym peruwiańskim chili. Sam w sobie jest dość ostry, ale limonka zmniejsza intensywność. Okońowi morskiemu towarzyszy choclo, peruwiańska kukurydza, gruby plaster pieczonego ignamu i cancha, smażone w głębokim tłuszczu ziarna kukurydzy.

Jeśli naprawdę lubisz owoce morza, będziesz chciał zamówić ceviche mixto. Zawiera te same składniki co ceviche de pescado, ale z różnymi owocami morza, w tym labraksem, krewetkami, ośmiornicami, małżami i małżami. Jeśli jesteś bardzo głodny, dodaj porcję smażonych kalmarów. To najlepsze połączenie peruwiańskich owoców morza! Połącz to z Inka Kola, słodką i wibrującą peruwiańską wodą sodową. Lub Cusqueña, peruwiańskie piwo charakterystyczne.

Weź kolację, a potem zostań na pokaz. W El Salto Del Fraile odbywają się występy muzyczne i występy na żywo. To kolejny powód, dla którego jest to kulturalne centrum Peruwiańczyków w całym Los Angeles.

7639 Firestone Blvd Downey 90241(562) 928-6395

Restauracje są kamieniem węgielnym społeczności. Chociaż kultury nie należy ograniczać wyłącznie do jedzenia, wielu z nas, zwłaszcza Peruwiańczyków, łączy wspólna miłość do konkretnego dania. Może przypomina ci to twój kraj ojczysty. Albo gotuje twoja abuelita. To pomost, kiedy czujesz się odizolowany lub samotny w tym ogromnym mieście, które nazywamy Los Angeles.

Diosa Femme jest współzałożycielką Locatora Productions. Jest producentką podcastów i dziennikarką oraz ma tytuł magistra dziennikarstwa specjalistycznego uzyskany na USC.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *